Mapa Zabytków

Huta Szkła Julia w Piechowicach
Huta Julia

Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji! Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu.
Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczysz wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.

Zwiedzanie odbywa się 7 dni w tygodniu w godzinach: pn – nd.: 9:30-16:30. Podczas tej niezwykłej wycieczki z przewodnikiem widzą Państwo nie pokaz, ani eksponaty muzealne, a pracującą w swym naturalnym rytmie hutę szkła kryształowego. Podczas zwiedzania zaobserwować mogą Państwo jedną z 3 metod misternego formowania szklanych dzieł: dmuchanie, wolnoformowanie czy prasowanie (w zależności od realizowanego planu produkcji) oraz inne niezwykle ciekawe stanowiska produkcyjne. Gdy z naturalnych względów technologii produkcji, jaka ma miejsce w naszej hucie, nie uda się Państwu zobaczyć ręcznego kształtowania wyrobów kryształowych, Państwa wycieczka wzbogacona zostanie o poznanie specyficznych własności szkła kryształowego, w czasie tematycznego zwiedzania huty noszącego nazwę „Sekrety szkła”. To wyjątkowa lekcja fizyki i optyki, gdzie przewodnik opowiada o historii, technologii i ciekawostkach związanych z kryształem i jego produkcją.

hutajulia.com

GALERIA